LSE - Lepsza Strona Edukacji

Zawód nauczyciela wymaga nieustannego rozwoju oraz poszerzania swoich kompetencji, tak by móc w sposób możliwie jak najbardziej efektywny przekazywać wiedzę najmłodszym. Aktualnie obowiązujące programy ulegają dynamicznym zmianom, dlatego też warto jest być na bieżąco z tego typu kwestiami, tak by przeprowadzane lekcje były zgodne z wszystkimi obecnie panującymi wymogami. To właśnie między innymi dlatego powstała niniejsza strona, w której znaleźć Państwo mogą szerokie spektrum różnego rodzaju materiałów pomocnych zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom przedszkoli.

Osoby chcące poszerzać swoją wiedzę z całą pewnością zainteresują się licznymi szkoleniami, które dostępne są również w formie e-learningu, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i niewymagającym od Państwa czasu na dojazdy. Szkolenia te obejmują między innymi wiedzę z zakresu najnowszych podstaw programowych, odpowiedniego planowania pracy wychowawczo-dydaktycznej, pomysłów na tworzenie kreatywnych oraz inspirujących zajęć i nie tylko.

Obowiązki dyrektora związane ze stażem nauczycieli na kolejne stopnie awansu.

W związku z wieloma zmianami w procedurze awansu zawodowego nauczycieli przygotowałam spis obowiązków dyrektora związanych z odbywaniem stażu przez nauczyciela i wzory pism.

 

Kwestie awansu zawodowego nauczycieli opisane są w dwóch aktach prawnych Karcie Nauczyciela Rozdział  3a oraz rozporządzeniu w sprawie awansu zawodowego. Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych z dnia 27 października 2017 r (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203) wprowadziła zmiany w  Karcie Nauczyciela dotyczące awansu zawodowego. 26 lipca  2018 r. zostało podpisane  nowe rozporządzenie w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U z 2018 r. poz. 1574). Poniżej przedstawiam zestawienie zmian zarówno wprowadzonych w Karcie Nauczyciela jak i rozporządzeniu.

 Nauczyciele powoli kończą pisanie sprawozdań oraz opisu i analizy i zaczynają myśleć o egzaminie, a najbardziej o tym, jakie pytanie może na nim  paść. Tak naprawdę nie sposób przewidzieć o co zapytają członkowie komisji. Mogę natomiast podpowiedzieć jakie najważniejsze zagadnienia prawa oświatowego powinien znać nauczyciel przystępujący do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego.

 

Od września 2018 r. wchodzą w życie zmiany w awansie zawodowym nauczycieli. Dlatego poniżej prezentuję opracowane różnice między dotychczasowymi i nowymi zasadami odbywania awansu.

Rozpoczęcie staży na kolejny stopień awansu zawodowego przez nauczycieli wiąże się z obowiązkami dyrektora, które są ściśle określone w przepisach prawa - Rozdziale 3 a Karty Nauczyciela i rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Wybrałam najważniejsze z nich z obowiązującymi terminami.