LSE - Lepsza Strona Edukacji

Zawód nauczyciela wymaga nieustannego rozwoju oraz poszerzania swoich kompetencji, tak by móc w sposób możliwie jak najbardziej efektywny przekazywać wiedzę najmłodszym. Aktualnie obowiązujące programy ulegają dynamicznym zmianom, dlatego też warto jest być na bieżąco z tego typu kwestiami, tak by przeprowadzane lekcje były zgodne z wszystkimi obecnie panującymi wymogami. To właśnie między innymi dlatego powstała niniejsza strona, w której znaleźć Państwo mogą szerokie spektrum różnego rodzaju materiałów pomocnych zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom przedszkoli.

Osoby chcące poszerzać swoją wiedzę z całą pewnością zainteresują się licznymi szkoleniami, które dostępne są również w formie e-learningu, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i niewymagającym od Państwa czasu na dojazdy. Szkolenia te obejmują między innymi wiedzę z zakresu najnowszych podstaw programowych, odpowiedniego planowania pracy wychowawczo-dydaktycznej, pomysłów na tworzenie kreatywnych oraz inspirujących zajęć i nie tylko.

Antropologowie uważają, że Toltekowie to plemię lub naród, który żył tysiące lat temu w południowym Meksyku. W rzeczywistości byli to uczeni i artyści, których zadaniem było przechowywanie i przekazywanie spuścizny duchowej i praktycznej poprzedników. Ich mądrość życiową i sposób na życie można opisać w czterech zasadach.

 

1. Szanuj słowo Słowo to niezwykła broń, posiada w sobie niezwykłą moc uszczęśliwiania, ale też niszczenia innych. Jedno, wypowiedziane pochopnie, nieprzemyślane słowo krytyki w stosunku do drugiego człowieka, jeśli trafi na podatny grunt, może wykiełkować i pozostać w nim na zawsze, powodując krytyczną samoocenę, kompleksy, zahamowania. Dobre słowo, może uleczyć chorą duszę, wzmocnić innego człowieka, dodać mu wiary we własne siły. Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę z siły swoich słów i zważać na to co mówi. Słowa raz wypowiedzianego nie da się cofnąć, rozprzestrzeni się jak wirus. Pomówienie, plotka, raz wypowiedziana, będzie żyć swoim życiem i krzywdzić drugiego człowieka. Dlatego trzeba być uczciwym w tym co się mówi. Mów tylko to, co mógłbyś powtórzyć w każdej sytuacji i przy każdym, bez wstydu. Używaj słów tylko dla prawdy i miłości. Pamiętaj jednocześnie, że nie możesz siebie obwiniać za to, że ktoś odebrał Twoje słowo inaczej niż było Twoją intencją. Nie możesz odpowiadać za emocje innych ludzi. Negatywne emocje, aby wykiełkowały muszą trafić na podatny grunt. Jeśli sam będziesz miał czyste intencje w kontaktach z innymi ludźmi, Twój umysł nie będzie podatną glebą dla złych emocji. Będziesz odporny na cudze słowa. To co powiedzą inni będzie odbierał jako ich opinię, a nie prawdę o sobie. Również Twoja opinia jest tylko Twoim punktem widzenia a nie musi być wcale prawdą.

2. Nie bierz niczego do siebie Branie wszystkiego co dzieje się wokół nas i co inni mówią o nas do siebie, jest najwyższym stopniem egoizmu. Jedni ludzie nazwą Cię mądrym, inni głupim, a Ty jesteś cały czas takim samym człowiekiem. Opinia innych nie może decydować o naszej samoocenie. Jeśli ktoś powie ci, że jesteś głupi powiedz sam do siebie ”może rzeczywiście czasami zachowuję się głupio (przypomnij sobie taką sytuację), ale często zachowuję się mądrze (przypomnij sobie kilka sytuacji, kiedy byłeś z siebie dumny). Czasami zachowuję się głupio, a czasami mądrze, jestem po prostu sobą. Branie różnych rzeczy do siebie czyni Cię łatwą ofiara manipulantów i złych ludzi, którzy chcą Twoim kosztem poprawić sobie samopoczucie, poczuć się lepszymi od Ciebie. Pokaż, że posiadasz realną samoocenę i opinie innych nie wpływają na nią, nie interesuje Cię, co o Tobie myślą, ponieważ ich opinii nie bierzesz do siebie. Jeśli przeżywasz wszystko co inni mówią o Tobie, targają Tobą nieustanne emocje, czujesz się obrażony, toczysz zażarte dyskusje, bronisz się. Robisz z igły widły ponieważ masz potrzebę posiadania racji i udowodnienia, że inni się mylą. Pozwól innym mieć swoje opinie, różne od twoich. Jednak niech one Ciebie nie dotykają. Cokolwiek myślą i czują to ich problem, nie Twój, maja prawo do swoich uczuć i poglądów. Po prostu każdy inaczej widzi świat. Mamy zawsze wybór, możemy uwierzyć w słyszane opinie lub nie. Również te, które brzmią w naszych głowach. Musisz zaufać sobie i zdecydować - uwierzyć czy nie w to co mówią inni.

3. Nie zakładaj niczego z góry Mamy tendencję do stawiania hipotez i przyjmowanie założeń odnośnie do wszystkiego. Zakładamy, że ktoś, kogo poznajemy jest taki a nie inny, że ktoś zachowa się w taki lub inny sposób, że czyjeś zachowanie było spowodowane określonymi czynnikami. Przypisujemy czyimś słowom i czynom określone znaczenie ponieważ takie jest nasze wyobrażenie, które niekoniecznie jest zgodne z prawdą. Dlatego lepiej zamiast zakładać coś, po prostu pytać i wyjaśniać. Fałszywe założenie powodują, że cierpimy. Kiedy czegoś nie rozumiemy formułujemy założenia, a kiedy poznajemy prawdę, przekonujemy się, że wcale nie było tak jak myśleliśmy. Często popełniamy takie błędy w związkach . Zakładamy, że inni wiedzą co myślimy i czego chcemy. Zakładamy, że każdy widzi życie w taki sposób w jaki my je widzimy. Jeszcze częściej myślimy, że ktoś jest taki jak my sobie wyobrażaliśmy, a kiedy okaże się, że tak nie jest mówimy ‘Rozczarowałeś mnie” A przecież ta druga osoba jest tylko sobą i ma prawo nią być . Nie jej wina, że my mieliśmy o niej inne, swoje, nieuzasadnione wyobrażenie. Powinniśmy wtedy raczej powiedzieć. „Rozczarowałam się”. Pamiętając, że nasze rozczarowanie wynika z naszej winy, naszych błędnych założeń. Im mniej założeń tym mniej rozczarowań. Pozwólmy innym być sobą i poznajmy ich takimi jacy są. Potem mamy prawo wyboru, albo chcemy z tą osoba przebywać, zaprzyjaźnić się, albo nie chcemy jej spotykać, ale z szacunkiem dla prawa każdego, aby mógł być sobą. Nie bój się pytać, dopóki nie zdobędziesz pewności na czym stoisz. Jeśli czegoś nie rozumiesz lepiej spytać niż snuć domysły i założenia

4. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz W każdej sytuacji, cokolwiek robisz staraj się to robić na tyle, na ile możesz, pamiętając, że ile możesz nie zawsze oznacza to samo. Są dni i sytuacje kiedy możesz dać z siebie więcej, a są też takie, kiedy masz gorszy dzień i możesz mniej. Zawsze jednak staraj się robi wszystko na możliwe maksimum dla danej chwili. Jeśli będziesz starać się nadmiernie, stracisz więcej energii niż trzeba i może Ci jej zabraknąć. Jeśli starasz się mniej niż byś mógł narażasz się na frustracje, wyrzuty sumienia , złe samopoczucie. Staraj się jak najlepiej w każdej życiowej sytuacji. Nie myśl o nagrodach. Jeśli będziesz się starał, sukcesy i nagrody przyjdą same, a ty nie będziesz od nich uzależniony. Nie bój się popełniać błędów. Na błędach uczymy się i wzmacniamy samoświadomość. Tylko działanie jest pełnią życia. Możesz mieć mnóstwo wspaniałych pomysłów, jednak jeśli nie będziesz działać, nigdy ich nie zrealizujesz. Żyj tu i teraz. W chwili obecnej. Nie przywiązuj się. Jeśli życie coś Ci zabiera, pozwól mu odejść. Jeśli się pogodzisz z przemijaniem, nauczysz się żyć pełnią życia i chwilą obecna. Niedocenianie tego co się dzieje teraz, życie przeszłością lub marzeniami o przyszłości to tylko półżycie. Przeszłości nie ma. Przyszłość dopiero będzie, niekoniecznie taka jak myślisz Może zaskoczy cię pozytywnie a może negatywnie nie przewidzisz tego, więc nie warto się tym zajmować, a tym bardziej zamartwiać. Żyj chwilą obecną, ciesz się nią. Nie trać życia na czekanie na przyszłość. Niektórym ludziom całe życie mija na czekaniu i dopiero kiedy się kończy zdziwieni stwierdzają, że zamiast żyć oni tylko czekali na coś co nigdy nie nastąpiło. „Po prostu bądź, podejmuj ryzyko i ciesz się życiem. Mów „nie” kiedy chcesz powiedzieć „nie” i mów „tak”, kiedy chcesz powiedzieć „tak””.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież