• LSE
  • 5
  • Pozytywna dyscyplina

Pozytywna dyscyplina

Czym jest pozytywna dyscyplina?

Pozytywna dyscyplina (PD) jest znaną i rozwijaną od 30 lat metodą wychowawczą wywodzącą się z psychologii pozytywnej Alfreda Adlera.
Oparta jest na szacunku do: dziecka, siebie i sytuacji.

Zasady pozytywnej dyscypliny

Dyscyplina często źle się kojarzy w połączeniu z wychowaniem – z karą i technikami behawioralnymi. Tymczasem “dyscyplina” pochodzi od łacińskich słów oznaczających osobę podążającą za prawdą, zasdami lub nauczycielem. Osoba taka kieruje się w życiu motywacją wewnętrzną, opartą na samodyscyplinie. Wychowanie takiego człowieka stawia sobie za cel Pozytywna Dyscyplina. Metoda ta odrzuca nagrody i kary jako źródło zewnętrznej kontroli i narzędzia wychowania dziecka zewnątrzsterowanego podatnego na wpływ, kierującego się opiniami i oczekiwaniami innych a nie własnymi potrzebami.

5 zasad Pozytywnej Dyscypliny

1. Pomaga dzieciom mieć poczucie więzi (przynależność i znaczenie).
3
1. Pomaga dzieciom mieć poczucie więzi (przynależność i znaczenie).

Według Alfreda Adlera najważniejszą potrzebą każdego człowieka jest dążenie do poczucia przynależności i znaczenia. Niezaspokojenie tych potrzeb powoduje trudne zachowania dziecka.

2. Rodzice i nauczyciele często prezentują następujące podejścia do dziecka:
3
2. Rodzice i nauczyciele często prezentują następujące podejścia do dziecka:

Surowość (nadmierna kontrola) „Oto zasady, które cię obowiązują. Za niestosowanie się do nich czeka Cię kara”. Dzieci nie biorą udziału w podejmowaniu decyzji. – „Masz to robić bo ja tak mówię”.

Pobłażliwość (brak granic): Zasady nie istnieją. Będziemy się kochać i będziemy szczęśliwi. „Własne zasady będziesz mógł ustalić później” – „Możesz postępować tak jak chcesz”.

Pozytywna dyscyplina (uprzejmość i stanowczość jednocześnie) „Wspólnie ustalimy zasady dobre dla wszystkich. W przypadku problemów razem wybierzemy rozwiązanie, które wezmą pod uwagę wszystkie zainteresowane osoby.” – „Możesz wybierać w granicach wyznaczonych szacunkiem dla innych osób”.

3. Jest skuteczna na dłuższą metę
3
3. Jest skuteczna na dłuższą metę

(uwzględnia co dziecko myśli, czuje, czego uczy się i jakie podejmuje decyzje w odniesieniu do siebie i swojego otoczenia oraz jakie podejmie decyzję w przyszłości umożliwiające przetrwanie i rozwój) Kara i nagroda są skuteczne, ale tylko na krótko. W dłuższej perspektywie powodują u dzieci bunt (kary) lub ukształtowanie osoby zewnątrzsterownej, podatnej na wpływy innych uzależniającej samoocenę od oceny innych osób.

4. Naucza kluczowych umiejętności społecznych i życiowych
3
4. Naucza kluczowych umiejętności społecznych i życiowych

(szacunku, troski o innych, rozwiązywania problemów i współpracy, jak również umiejętności wnoszenia swojego wkładu w domu, szkole i szerszej społeczności) Dziecko ukarane za jakieś zachowanie otrzymuje sygnał – tak nie można robić, natomiast nadal nie wie jak w takiej sytuacji zachować się w przyszłości. Celem pozytywnej dyscypliny nie jest karanie tylko nauka umiejętności społecznych – koncentracja na rozwiązaniach.

5. Zachęca dzieci, aby odkrywały swoje zdolności i możliwości
3
5. Zachęca dzieci, aby odkrywały swoje zdolności i możliwości

(wspiera konstruktywne wykorzystanie własnej mocy i autonomii). Pozytywna dyscyplina uczy dzieci wiary we własne możliwości i umiejętności i uodparnia na ocenę innych.

Opracowanie

Opracowano na podstawie J. Nelsen „Pozytywna dyscyplina” , Warszawa 2015

Szkolenia z Pozytywnej Dyscypliny

Polecam szkolenia rad pedagogicznych z zakresu Pozytywnej Dyscypliny:

  • 3 – godzinne – Wstęp do Pozytywnej Dyscypliny
  • 6 – godzinne – Pozytywna Dyscyplina w grupie i klasie

Zobacz więcej filmów

Więcej moich filmów na temat Pozytywnej Dyscypliny zobaczysz na moim profilu w serwisie YouTube.